زبان
  • info@crida.gov.af
  • سرک اول انصاری، کابل
  • +93 744 44 93 01
زبان

بیوگرافی سرپرست اداره

بیوگرافی محترم دیپلوم انجنیر عبدالسمیع ستانکزی

anasعبدالسمیع ستانکزی فرزند عبدالجلیل ستانکزی در سال 1366هـ ش (1987 میلادی) در ولسوالی نرخ ولایت میدان وردک چشم به جهان گشود. موصوف بعد از اکمال تحصیلات ابتدایی، تحصیلات عالی خویش را در پوهنځی انجنیری پوهنتون کابل به درجه عالی به پایان رسانیده و در سال 2011 موفق به کسب مدرک لیسانس گردید. بعد از فراغت از پوهنتون کابل نامبرده بحیث رئیس اجرائیه با کمپنی (ESCC construction-start-up) پیوست که وی در این سِمت مسئولیت تطبیق پروژه های را به دوش داشت که توسط ارتش ایالات متحده امریکا و حکومت افغانستان بشمول وزارت فواید عامه و وزارت انرژی و آب، تمویل میگردید.

آقای ستانکزی به مدت دو سال در موسسه (State Corps Inc) در موقف های مختلف مدیریتی در پروژه های (USACE) ایفای وظیفه نموده که مسئولیت برنامه های آموزشی، استخدام تیم های کاری و همچنان طرح و نظارت از کیفیت این پروژه ها را، بدوش داشت. تجارب عملی در بخش انجنیری و همچنان تجارب اکادمیک باعث شد تا نامبرده به دریافت یک سکالرشیب فولبرایت به ایالات متحده امریکا، نایل آید.  

آقای ستانکزی یکی از فارغ التحصیلان فولبرایت با مدرک ماستری در بخش مدیریت انجنیری و سیستم های انجنیری از پوهنتون (Old Dominion) ویرجینیای ایالایت متحده امریکا، میباشد.

در سال 2016 ، موضوع تحقیق اقای ستانکزی در مورد (Gravity Model Extension for the Impact of Mega Sports Events on Tourist Flow) یا فرمت مدل جاذبه برای تاثیر رویداد های بزرگ ورزشی در جریان گردشگری، در کنفرانس بین المللی پیرامون تجارت، مدیریت و حکومتداری، پذیرفته شد. متعاقباً موضوع تحقیق وی در ژورنال بین المللی اقتصاد، تجارت و مدیریت، به نشر رسید.

با توجه به علاقه خدمت به کشور، او به افغانستان بر گشت تا در اجندای اصلاحی حکومت وحدت ملی همکار باشد بناً کار خود را بحیث رئیس ریاست سیستم ها پروسه های مهندسی مجدد، (Director of Systems and Process Re-engineering) در ریاست عمومی اداره امور ریاست جمهوری، آغاز نمود.

در این سِمت کاری، تمرکز وی در همکاری با اداره امور در بخش مدیریت نظارت از جمع آوری معلومات و تحلیل نهاد های حکومتی بود تا زمانیکه موصوف به اساس فرمان شماره 43 مورخ 7 اگست 2018، ریاست جمهوری، بصفت سرپرست اداره مستقل انکشاف زون پایتخت، تقرر حاصل نمود.

همچنان آقای ستانکزی مقاله های تحقیقی در بخش های ساینس و انجنیری به زبان انگلیسی تالیف نموده که در ژورنال های معتبر بین المللی به چاپ رسیده است. 

 

کابل، افغانستان |  sami.stanekzai@crida.gov.af